Az ecset részei
Egy ecsetnek 3 része van: nyél, fémpánt és sörte. A nyél általában fából vagy műanyagból készül, ergonomikus kialakítású, könnyű tartani és dolgozni vele. Ecset vásárlásakor a nyél hossza egyéni preferencia alapján kerül kiválasztásra: ha közel szeretünk hajolni a hordozófelülethez (vászon, papír stb.), akkor rövidebb nyelű ecsetet válasszunk, ha pedig messziről szeretjük szemlélni a művünket, akkor a hosszabb nyelű ecset a jó választás.
A fémpánt szerepe, hogy a sörtét a megfelelő formában tartsa, és a nyélhez rögzítse. Az ecseteken általában fel van tűntetve, hogy milyen méretű, azonban ezzel vigyázzunk, mert gyártónként eltérő lehet. Ez a szám általában a fémpánt mm-ben mért szélességét mutatja. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az ecsetek világában nem a méret, hanem a forma a lényeg.
A sörte készülhet természetes vagy szintetikus anyagból. A döntés itt is ízlés kérdése: sok szakértő a természetes alapanyagú sörtét szereti, de ugyanennyien választják a szintetikus kivitelezésűt is. A természetes sörte általában állatszőrből készül. Találkozhatunk teve, ló, mókus, ökör vagy kecske szőrből készült ecsetekkel, de a legpuhább a coboly szőrből készült sörte. Az állatszőr ecsetek drágábbak, azonban tartósabbak.
A szintetikus ecsetek nylonból vagy poliészterből készülnek, általában olcsóbbak, viszont élettartamuk – főleg ha nem gondozzuk lelkiismeretesen – rövidebb lehet. Sok szakértő azonban azért szereti a szintetikus sörtéjű ecsetet, mert ellenállóbb a festékekben található kémiai anyagokkal szemben. Mindemellett pedig gyakran találkozhatunk vegyes – állati és szintetikus – sörtéjű ecsetekkel is.
Kerek fejű ecset / körecset
Ez az egyik legalapvetőbb ecsettípus. A sörték körben vannak elrendezve, a végén hegyesebb kialakítású, alul pedig vastagabb. Formájának köszönhetően alkalmas vékonyabb és vastagabb vonalak húzására is attól függően, hogy milyen erősen nyomjuk a felületre. Ez a típus kiválóan alkalmas íves területek kitöltésére.
Lapos ecset
A lapos ecseteknél a sörték egy vonalban vannak elrendezve, végük egyenesen van vágva. Ez a típus vastagabb vonalak festéséhez alkalmas, valamint nagyobb területek és szögletes ívek kitöltésére. Amennyiben az ecset élével festünk, úgy vékonyabb vonalak húzására is megfelelő választás.
Lapos, ferdén vágott ecset / vágott szélű lapos ecset
Ennek az ecsetnek a kialakítása hasonló a lapos ecsetéhez, azonban a szálak ferdén vannak vágva. Ennek eredményeként remekül festhetünk vele sarkokat, szögeket, és kontúr mellett is jól vezethető. Nagyobb felületek egyenletes festésére javasoljuk.
Ovális ecset / macskanyelv ecset
Ez az ecsettípus a jellegzetes formájáról kapta a nevét. A sörték egyenes vonalban vannak elrendezve – ahogyan a lapos ecsetnél is -, a szálak pedig ívesen vannak vágva. Ezzel az ecsettel leggyakrabban nagyobb mennyiségű festéket viszünk fel, rövid és gyors mozdulatokkal. Kerek területek kitöltésére jó választás, valamint segítségével akár 2 mozdulattal tudunk kör alakot festeni. Ráadásul színátmenet festéséhez, részletek egybe dolgozásához is választhatjuk.
Vékony ecset
Alapvetően kerek fejű ecset, méretéből fakadóan lett speciális kategória. Rendkívül kevés sörte alkotja, így igazán vékony vonalak húzására, valamint apró részletek kidolgozására alkalmas. A vékony ecseteknél megkülönböztetünk kontúrozó- és ágfestő / betűíró típusokat. Előbbi vékony vonalak, precíz munkák kivitelezésére megfelelő, sörtéje rövid. Utóbbi pedig hosszú sörtével rendelkezik, melyet a tökéletes eredmény érdekében a feléig mártsunk a festékbe, így szép íves vonalakat tudunk készíteni.
Legyező ecset
Ennek az ecsetnek a sörtéi egyenes sorban, legyező formában vannak rendezve. Segítségével élethű lombokat, szirmokat, leveleket festhetünk, puhíthatjuk a festményünk széleit, valamint egybedolgozhatjuk a részleteket.
Az ecsetek gondozása
Ahhoz, hogy ezek a varázspálcák hosszúéletűek legyenek, fontos, hogy odafigyeljünk a gondozásukra is. Íme néhány tipp, amivel sokáig használhatjuk ecseteinket:
- Tisztítás menete:
- Miután végeztünk a festéssel egy papírtörlő vagy törölköző segítségével távolítsuk el a felesleges festéket és vizet az ecsetről.
- Langyos vízzel mossuk át, ezáltal kimossuk a maradék festéket.
- Szappannal mossuk át, de vegyük figyelembe, hogy a folyékony szappan erre nem alkalmas, mert károsítja a sörtéket. Természetesen választhatunk szakszerű tisztítószert is.
- Öblítsük le és vízszintesen szárítsuk. Ez utóbbi azért fontos, mert ha sörtével felfele állítva szárítjuk az ecsetet, akkor a víz ráfolyik a nyélre, ami megszívja magát, feldagad, így kitágítja a fémpántot. Miután a nyél kiszárad, összemegy, így a fémpánt már nem szorul rá, avagy könnyen leeshet és a sörték is kihullhatnak.
- Fontos, hogy ne hagyjuk az ecsetet vízben ázni! Hogy miért?
- Mert ilyenkor a sörtére terhelődik az ecset súlya, ezáltal torzul a sörte formája.
- Mert a nyél lakkozása beleoldódik a vízbe, ezáltal károsítja a sörtét.
Tuti tippek – főleg kezdőknek
- Ha bizonytalanok vagyunk, először 1 kör- és 1 laposecsetet válasszunk, vagy olyan szettet, amely többféle kivitelt tartalmaz.
- Minél dúsabb a sörte, annál több festéket vesz fel.
- Vásárláskor hajtsuk vissza a szálakat, és nézzük meg, milyen gyorsan és mennyire pontosan veszi vissza eredeti formáját – ebből megállapíthatjuk a minőségét.
- Válasszunk mindig eggyel nagyobb méretet, mert a nagyobb ecset több vizet hordoz, így ritkábban kell mártogatni, avagy egyenletesebb lesz a víz-festék aránya.
Ha meghoztuk a kedved a festéshez, ne feledd, nálunk palettákat, vásznakat és festőállványokat is találsz.
Az egyik legnépszerűbb kreatív hobbi alapanyag a dekorgumi, hiszen az óvodásoktól a nagyszülőkig bárki számára könnyen kezelhető. A dekorgumiból készült kreációk lehetnek egy síkban vagy hajlíthatóságának köszönhetően domború, kiemelkedő, egymásra épülő formában is. Nézzük, mire és hogyan használható a dekorgumi.
A dekorgumi, vagy más néven a moosgumi egy jellemzően 2 milliméter vastag habgumiból készült lap. Többféle kivitellel is találkozhatunk:
- sima, alap dekorgumi,
- sima felületű, hátulról öntapadós dekorgumi,
- csillámos dekorgumi, melynek glitterporos a felülete,
- öntapadós, csillámos dekorgumi,
- frottírszerű, bolyhos dekorgumi.
Színét és mintáját tekintve is rendkívül változatos: az egyszínűtől a mintásig, mindenfélét találhatunk.
A dekorgumi számos előnyös tulajdonsággal bír. Könnyen vágható és téphető, vízálló – így vízi- és fürdő játékokat is tudunk belőle készíteni –, hőre lágyul, ami megkönnyíti a formázását, mindemellett pedig bármilyen felületre ragasztható.
Mint kés a vajban, olyan egyszerűen tudunk dekorgumit vágni, így nem is csoda, hogy a kreatív elméknek egyből belendül a képzelőerője. Az ACH Impex kínálatában számos olyan eszközt találhatunk, melyekkel különleges formákat készíthetünk dekorgumiból:
- ezekkel az ollókkal hullámos vagy cikkcakkos szélű formákat vághatunk;
- a formalyukasztókkal szirmokat, szivecskéket, leveleket stb. vághatunk ki, így akár „nagyüzemben” készíthetjük az ovisoknak az elemeket;
- a vágógép segítségével mindezt tovább fokozhatjuk:
- a vágósablonok lehetőséget nyújtanak arra, hogy cirádás, ornamentikás és aprólékos mintákat hozzunk létre;
- az embossing (domborító) lapok segítségével pedig különleges mintákat préselhetünk a dekorgumiba;
- ha pedig bearanyoznánk az alkotásunkat, akkor kapcsoljuk be a fűtőlapot és használjunk transzferfóliát.
A dekorgumi mindemellett nagyszerűen kombinálható egyéb hobbi alapanyagokkal: kartonnal, zsenília szálakkal, mozgószemekkel. Az összeillesztés is megoldható otthoni eszközökből, hiszen oldószeres- és vizesbázisú ragasztóval is ragaszthatjuk. Természetesen dönthetünk úgy, hogy folyékony ragasztót vagy ragasztópisztolyt használunk, azonban ebben az esetben fontos, hogy csak kis mennyiséget használjunk és várjuk meg a száradási idő végét.
A Dekor-Hobbi webáruházban főként a Pentart akrilfestékeket forgalmazzuk. Finom szőrű szintetikus ecsettel és szivacsecsettel egyaránt felhordhatóak. A vízbázisú festékek vízzel hígíthatók, de száradás után vízoldhatatlan felületet képeznek. Van a klasszikus Matt Akril Festék, Fényes akril festék mellett Metál, Gyöngyház és Irizáló Chameleon Effekt Festék, amelyeket elsősorban ecsettel ajánlatos kenni, mert az effekt pigmentek a lehető legsimább felületen érvényesülnek a legjobban. Ugyanez érvényes a Delicate és a Glamour festékekre is. Nemrég forgalomba került egy új festékcsalád, a Krémes akril festékcsalád, amely félfényes, metál és matt változatban is kapható. Mint neve is mutatja, krémes, vagyis jóval sűrűbb, mint hagyományos akrilfestékek. Ezeknél is az ecset alkalmazásával érhetünk el szép, egyenletes felületet, viszont a sűrű, krémes állag lehetővé teszi, hogy spatulával strukturált felületet alakítsunk ki akár szabadon alakítva a formákat, akár stencil sablonba kenve. Ezekkel az új krémes akrilfestékekkel tehát sokkal hatékonyabban lehet stencilezett felületeket létrehozni. Ha viszont pont azt szeretnéd elérni, hogy a festéked folyósabbá váljon, illetve a manapság népszerű folyatásos festési technikát használnád, akkor az Akrilfesték higítót, a Pouring Médiumot érdemes használnod. A Decor Paint Soft festékek elsősorban bútorfestőknek ajánljuk, színeik remekül keverhetőek sőt, akril festékekkel is keverhető. Maximum 30% akrilt adagolj hozzá, mert ezen felüli mennyiség esetén elveszti azon különleges tulajdonságát, hogy porózus felülete könnyen visszacsiszolható, így nagyon kellemes, selymes felületet ad. Ecsettel és szivacsecsettel egyaránt használható. Első kérdés tehát, ha hobby festőként festeni szeretnél, magának a festéknek a kiválasztása.
A dekupázs vagy decoupage technika az egyik legszélesebb körben használt kreatív alkotó technika. Szalvétatechnikának is nevezik, mert az eljárás alapja az, hogy egy mintát, képet, felragasztunk egy felületre, melyet ezzel díszítünk. Természetesen decoupage technikával nem csak szalvétát vihetsz fel alkotásaidra, hanem speciálisan erre a technikára fejlesztett decoupage papírokat vagy rizspapírokat is. Rengeteg gyönyörű mintából és stílusból válogathatsz. Most nézzük, mire figyelj, mik a legfontosabb alapelvek, ha dekupázs technikával szeretnél alkotni.
2. Alapozás
Az első, az alapozás. Az alapozással készítjük elő a felületet a további munkához. Erre építjük fel az egész munkamenetet, ezért érdemes odafigyelni és kellő gondossággal elkészíteni. Itt fontos az egyenletesség valamint a simaság. Ha odafigyelve, egyenletesen viszed fel az alapozót, a saját dolgod könnyíted meg a későbbiekben, amikor is az alapozott felület csiszolására kerül a sor. Alapozáshoz használhatsz alapozó pasztákat, vagy festéket, akril festéket. Fontos, hogy olyan színt válassz, ami később harmonizál a dekupázs mintával, vagy legalábbis semleges hátteret nyújt.
3. A csiszolás
4. A lakkozás
Végül a lakkozás. Elengedhetetlen. Már praktikussági okokból is, hiszen megvédi az elkészült munkát a nedvességtől (pára, nedves letörlés), a zsírtól (ahogy összefogdossuk) és a kosztól (por ami rárakódik)… a szépségről nem is beszélve, hiszen egybefogja a különböző anyagokat, elmélyíti a színeket. Így lesz egységes, ízléses, szép az alkotásunk, amire jó ránézni, és amit büszkén mutathatunk meg. Lakkozáshoz is különböző lakkokat választhatsz.
5. A ragasztás
Fontos megkülönböztetni mit is ragasztunk a decoupage technika során, mert másképp kell egy szalvétát, másképp a rizspapírt, másképp a rizspapír-szalvétát, megint másképp a vékonyított dekupázspapírt és természetesen máshogy a normál vastagságút. Nem hatalmas különbségekről beszélünk, de ezeken múlik, hogy a szalvéta elszakad-e, vagy elkenjük a rizspapíron a mintát a rostokkal együtt. A ragasztás során fontos szerep jut az ecsetnek. Van aki durvább sörte ecsetet használ, más a finom szőrű szintetikus ecsetet részesíti előnyben. Ezeknél azonban sokkal fontosabb a technika, ahogyan az eszközt kezeljük, mint maga az eszköz. Mi lapos ecsetet javaslunk a technikához és nagyon figyelj arra, hogy mindig belülről kifelé haladj az ecset mozgatásával, Ez egy kicsit más kézmozgást igényel, mint a klasszikus festő kézmozdulat, de ezzel érheted el, hogy minél simább legyen a díszített felületed.
6. A decoupage ragasztó
Sokféle decoupage ragasztó közül lehet választani. Létezik ma már speciálisan, adott anyagfelületre kifejlesztett dekupázs ragasztó is, így választhatsz kerámia dekupázs ragasztót vagy textil dekupázs ragasztót is. Választhatsz hígabbat, sűrűbbet, mattot, fényeset. Érdemes figyelembe venni, hogy milyen technikával ragasztunk. Aki csak felülről keni a szalvétát, annak a hígabb ragasztó könnyebben áthatol a rostok között. Amennyiben rizspapírt ragasztasz, egy sűrűbb ragasztó segít az előzőleg vízbe áztatott és így felpuhított papír rögzítésében. A vasalós technikához, amikor sík felületre gyűrődés mentesen ragasztasz, selyemfényű ragasztólakk a legjobb választás, mert jóval koncentráltabb, így a hő hatására felolvadó ragasztóba jobban beleragad a szalvéta. Sokan a decoupage ragasztót csak a szalvéta vagy a rizspapír fölé kenik. Azt javasoljuk, hogy alá és főlé is kend, tehát először a felületet kend le, várj egy picit, amíg kicsit szárad a ragasztó, helyezd rá a mintát, majd felülről is kend rá a ragasztót belülről kifelé haladó ecsetmozgatással.